Akort aleti ile ud akordu


Kromatik akort aletleri, tüm enstrumanların akort edilebilmesi içindir. Burada önemli olan, ayarların doğru yapılması ve enstrumanımıza özgü akort harflerinin bilinmesidir. Resimdeki akort aletinin üzerindeki ayarla tüm kromatik akort aletlerinde mevcuttur ve kullanım kitapçıklarında bu ayarların nasıl değiştirileceği gösterilmiştir.İlk önce sürekli kullanacağınız ayarlar yapılmalı ve her akort öncesi kontrol edilmelidir.
Yukarıdaki resimde 1 numara ile gösterilen, frekans değeridir. Bu değer normal bir akort için 440 Hz  olması gerekir. Bu değerdeki değişiklik, udunuzdaki tüm tellerin pes veya tiz akort edilmesine sebep olur.
2 numara ile gösterilen, KEY diye adlandırılan anahtar işaretidir. Bu mutlaka C ayarında olmalıdır. Bu anahtardaki değişiklik, akordunuzun tamamen yanlış olmasına yol açar.

Artık udumuzu akort etmeye başlayabiliriz... 
İlk önce yapmanız gereken, 3 numara ile gösterilen NOTE bölümündeki rakamlardan hangilerini kullanacağınızı bilmek. Udun telleri, alttan üsteki tek tele doğru 1-2-3-4-5-6 şeklinde numaralandırılır. Bu tellerin harf karşılıkları şu şekildedir:

1.tel-D
2.tel-A
3.tel-E
4.tel-B
5.tel-F# (yada akort aletine göre farklılık göstererek G bemol olabilir)
6.tel-C# (yada akort aletine göre farklılık göstererek D bemol olabilir)

Udun burgularını gevşeterek yada sıkarak ilk önce bu harfleri akort aleti üzerinde bulmalıyız. Burada dikkat edilecek konu, bu harflerin sonsuz bir döngü içinde olmasıdır . Yani ABCDEFG ABCDEFG şeklinde başa dönerek devam eder. Aynı tekrar eden harfler aralasında bir oktav fark vardır. Özellikle akordu çok bozuk bir udu akort ediyorsanız doğru bölgede olduğunuzdan emin olmalısınız. Aksi takdirde fazla gererek teli koparabilirsiniz. Elinizle dokunarak telin gerginliğini konrol etmelisiniz.
Akort ettiğiniz telin harf karşılığını NOTE bölümünde bulun. Daha sonra üsteki resimde 4 numara ile gösterilen bölgedeki ince ayar  ibresini tam ortaya almaya çalışın. Bu süreçte zaten 5'teki ışıklar kırmızı ve yeşil yanarak size yardım edecek ve yeşil olduğunda telinizin akordu bitmiş olacaktır.


Hangi burgunun hangi tele bağlı olduğunu hatırlamıyorsanız...

 Aşağıdaki resim, tellerin bağlandığı burguları ezberlerken size yardımcı olabilir. Resimdeki açıklamalar:
1-A birinci tel çiftinin alttaki teli
1-Ü birinci tel çiftinin üsteki teli

Fizik Müh. Emir Değirmenli