Biyografi

1981 yılında Kırklarelinde doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Ankarada tamamladı. 13 yaşında iken ilk ud icra derslerini almaya başladı. Liseyi bitirdiği 1998 yılında, Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği bölümünü kazandı. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında ud yapımı ile ilgilenmeye başladı. İlk udunu Cavit Büyükgüral’ın hocalığında Şubat 2003 tarihinde tamamladı. Birkaç ay sonra kendi atölyesini kurdu ve burada çalışmalarına devam etti.

2004 yılında üniversiteden mezun oldu. Bu esnada, bir yandan Manol gibi tarihe malolmuş büyük ud yapım ustalarının yüz yıllık udlarını inceleyerek, bir yandan da Fevzi Daloğlu gibi el yapımı ud yapan günümüzün büyük ustalarıyla çalışarak, edindiği bilgileri müzik fiziği bilgileriyle harmanladı. Bunlar doğrultusunda müzik fiziği ve çalgılar üzerine sayısız deneyler yaptı. Edinimlerini çalgılarında hayata geçirdi.

2006 yılında kişisel atölyesinde, ud yapımına gönül vermiş kişilere eğitimler vermeye başladı. Bu esnada yenilenen www.emirudlari.com sitesi sayesinde sadece yurt içinde değil, yurt dışında da başarılı işlere imza attı.

Ulusal ve uluslararası festival ve etkinliklerde ses fiziği ve enstruman yapımındaki uygulamaları üzerine atölye çalışmalarında bulundu. Radyo, televizyon programları ve yazılı basında verdiği röportajlar ile birçok kişiye ulaştı.

2010 yılında kendisine Kültür Bakanlığı tarafından Çalgı Yapımı dalında Geleneksel Türk El Sanatları Sanatkârı unvanı verildi.

2011 yılında Gazi Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarına Öğretim Görevlisi olarak atandı.

Comments are closed.